Fényképezés mobillal

iPhotography

iPhotography

Hogyan kezdjem el? Ismerd meg a telefonod!

2015. december 03. - yvn77

Milyen mobillal érdemes fényképezni?

A jó munkához jó szerszám kell, ez nem vitás.

Mobil fényképezésre felsőkategóriás Androidot (Samsung Galaxy S3-tól fölfele), vagy iPhone készüléket javasolok (iPhone 5-től felfele), illetve felső kategóriás WindowsPhone-t.

Alapok

Nagyon fontos, hogy ismerd a telefonod lehetőségeit és korlátait. Alapvetően egyszerű dolgod van, mert a telefonok automatikája sok esetben elvégzi helyetted a legtöbb munkát. A baj akkor kezdődik, ha te mást akarsz mint az automatika.

Sok képet úgy csináltam, hogy nem is láttam mit fotózok, és a végeredménytől elámultam. Ez egy remek érzés. A kedvenc képem is így készült:

fenycsepp.jpg

Azonban ha szeretnél valami egyedit létrehozni, érdemes megismerned a telefonodat. Kísérletezz, próbáld meg változtatni a beállításokat, nézd meg a végeredményt, próbáld újra, amíg olyan nem lesz, amilyet szerettél volna.

Semmi sem pótolja a gyakorlatodat, és a magabiztos eszközhasnálatodat, amit sok sok fénykép elkészítésével tudsz tökéletesre fejleszteni.

Az alap fényképező program és lehetőségei

Általában a telefonokhoz adott fényképező alkalmazás eléggé behatárolja a lehetőségeket, de zárolt képernyőről ezt lehet a leggyorsabban elindítani, így nem maradsz le egy-egy érdekesebb történésről.

iPhone esetén használható funkciók az alap fényképező alkalmazásban:

  • a vaku vezérlés (automatikus,ki,be),
  • a HDR (automatikus,ki,be),
  • az időzítő (nagyon hasznos tud lenni nem csak selfie-nél, de például kevés fényes környezetben önkioldásra, hogy a letámasztott készülék ne remegjen be a kezedtől amikor exponálsz)
  • kamera váltó gomb
  • az adott pontra fókuszálás, és a pont alapján a fényerőbeállítás,
  • valamint a fényerő manuális állítása
  • illetve a minden automata üzemmód, amikor jellemzően középtávra fókuszál az optika, kivéve ha embert érzékel, mert akkor az arcára fókuszál.
  • Fileterek,

Ezen kívül érdekes képek születhetnek még panoráma módban, illetve négyzetes kivágással.

Nagyon hasznos a sorozatfelvétel használata, amikor az exponáló gombot hosszan nyomod és peregnek a képek. Mozgó dolgoknál, illetve mozgásból (pl. a villamoson ülsz) fényképezve így lehet a legjobban elkapni a pillanatot. Portrénál szintén könnyebb sorozattal elkapni a pillanatot.

Ha lehet ne használj vakut, és figyelj arra, hogy a fényforrás ne legyen veled szemben. Persze vannak szituk, amikor pont az a poén, ha csak egy sziluett látszódik a hatalmas fényáradatban.

Fényképező alkalmazások és lehetőségeik

Használj appokat, hogy átvedd az irányítást, és igazán kreatív képeket alkothass.

Ha a készüléked legalább iOS8-as operációs rendszert futtató iPhone, akkor külső alkalmazások segítségével lehetőséged van kiterjeszteni a mobil fényképező lehetőségeit. Gyakorlatilag teljes irányítást kapsz a fényképező felett, viszont értelem szerűen a technikai korlátait (rekesz fix 2.2, optika fix 29mm gyújtótávolságúnak felel meg iphone 6 esetén) nem tudod átlépni. Az utóbbira azért van már némi ráhatásod, ha külső objektíveket használsz a mobilodon.

Bár a fényképező alkalmazásokban van zoom funkció, ezt semmiképpen nem javaslom, mert nagyon lerontja a kép minőségét. Ha lehetőséged van használj "láb zoomot", magyarán menj közelebb. Ha nincs lehetőséged, akkor később a fénykép szerkesztésénél vágd ki a nem kellő részleteket.

Általános funkciók amikkel átvehetjük az irányítást a fényképező felett:

  • ISO állítás
  • zársebesség állítás
  • Manuális fókusz
  • Fehéregyensúly állítás
  • zoom

Ezek a funkciók általában minden fotó alkalmazásban megtalálhatóak, érdemes velük kísérletezni, és megvizsgálni a végeredményt.

A következő bejegyzésben bemutatom azokat az appokat, amelyeket használok a fényképeim elkészítéséhez.

Fényre fel!

Yvn

 

A bejegyzés trackback címe:

https://iphotography.blog.hu/api/trackback/id/tr628137132

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása